23 09 2008

SİGARA BÖREĞİ


Oğluşumun beslenmeleri. Beslenme dışında biz kahvaltıda da çok seviyoruz. 1 kg. yufkayı önceden sarıp, derin dondurucuya atarsam sabahları çok kolaylık oluyor. Yıllar sonra çocuğu büyüyüp de sabahları yanına ne koysam paniğini yaşayıp sonradan akıl edenlerdenim ben çünkü. Akşamdan yapsan sabaha kaskatı bir şey oluyor.

Şimdi "nesi varki sigara böreği yapmanın, bunun tarifini veriyorsun" demeyin. Ne yapayım işte bunu da paylaşmak istedim. Hem ben bunu yıllarca yağı çok çekiyor diye hiç yapmamıştım. Meğer, çok sıkı olmamak şartıyla (bu sefer de içinden peynirler fışkırıyor), sıkı saracakmışsın. Yağın kızgın olması gerekiyormuş ve içine peyniri çok az koyacakmışsın. Ben içine peyniri güzel olsun diye doldurunca, tavanın içinin peynir olduğu bir şey değil, çatırtıyı duymanız lazım. Bütün püf noktaları bunlarmış. İşte şimdi ister 1 kg.'dan,  ister tek yufkadan istediğiniz miktarda hazırlayıp afiyetle yiyebilirsiniz.

Yaaa nasılım ama, şimdi ben söylemesem kimin aklına gelir sigara böreği yapmak değil mi ama? Bakmayın siz bana arada tutar benim böyle deliliğim. Tarife gerek olmayan şeylerin tarifini de veririm. Olsun, herkes herşeyi bilecek değil ya, bekarı var, erkeği var, yeni evlisi var, değil mi ama? Tarife geçiyorum:

MALZEMELER:
3 adet yufka
250 gr. beyaz peynir (artabilir)
İsteğe bağlı 4-5 sap dereotu yada maydanoz
İsteğe bağlı kırmızı biber de koyabilirsiniz

YAPILIŞI:
Tüm yufkaları üstüste koyup, önce ikiye, daha sonra tekrar ikiye katlayıp dört kat yapıyoruz. Elde ettiğimiz bu çeyrek yufka görümünündeki yufkaları, 4 parçaya ayırıyoruz. Pasta dilimleri gibi toplam 12 dilim haline getiriyoruz. Dilimleri üsttüste koyup kalın ucundan başlayarak, az miktarda peynir koyup sıkı sarıyoruz. AFİYET OLSUN.

0
0
0
Yorum Yaz