17 09 2008

POFUDUK POĞAÇA


Şimdi de sırada beniiiiim pofuduk poğaçalarım vaaaaaar. Bunlar yıllardır en sık yaptığım poğaçalar. Bana çok kolay gelen ve tarife uyarsanız mükemmel sonuç alacağınız bir tarif. Eğer tutmazsa gelin yüzüme tükürün yani :) Mayalı poğaçayı tercih edenler için, iddia ediyorum denerlerse bir daha vazgeçemeyecekleri kadar iyi. Neyse bu kadar yeter. Tarife geçiyorum:

MALZEMELER:
5 su bardağı dolusu un
125 gr yumuşak margarin yada tercihe bağlı tereyağı da olabilir
1 yumurta (beyazı içine, sarısı üzerine)
1 paket instant maya
1,5 su bardağı süt
1 tatlı kaşığı şeker
1 tatlı kaşığı tuz
Zeytin ezmesi yada peynir (yada tercih ettiğiniz ne varsa)

YAPILIŞI:
Un, maya, tuz ve şekeri birlikte eliyoruz; margarin, yumurta akı ve süt ilave edip yumuşak bir hamur elde ediyoruz. Dilerseniz ekmek yapma makinesinde de yoğurabilirsiniz. Aşağıda makineye koyma sırasını vereceğim. Üzerini örterek ılık bir yerde mayalandırıyoruz. Hamur iki katı kabarınca, elimizi hafif yağlayarak ceviz yada yumurta büyüklüğünde parçalara ayırıp (büyüklüğü size kalmış, yalnız pişerken iki katı daha kabarıyor ona göre davranın) içine istediğimiz harcı (peynir yada zeytin ezmesi) koyup kapatıyoruz. Aynı hamuru biraz daha büyük parça halinde koparıp, tezgahta uzun, yassı dikdörtgen şekilde açarak, içine patates koyup gül böreği de yapabilirsiniz. Üzerine yumurta sarısı sürüyor ve istersek susam yada çörekotu ile süslüyoruz. Orta hararetli (175-180 derece) fırında pişiriyoruz. AFİYET OLSUN.

EKMEK MAKİNESİNDE YOĞURURKEN:
Sırasıyla;
1,5 su bardağı süt
1 yumurta (beyazı içine, sarısı üzerine)
5 su bardağı dolusu un
125 gr. margarin
1 paket instant maya
1 tatlı kaşığı şeker
1 tatlı kaşığı tuz (ekmek makinesinde yoğururken tuzu en üste koymalısınız, yoksa istediğiniz gibi kabarmayacaktır)

şeklinde koyup hamur yoğurma moduna ayarlıyoruz. Çok önemli bir nokta var ki, atlarsanız yarım saat içinde makinenin her yeri poğaça hamuru olacaktır. Başıma geldi de oradan biliyorum :) Makine hamuru yoğurur yoğurmaz makineyi kapatıp, hamuru başka bir kaba almanız gerekiyor. Bundan sonra yine üzerini örterek kabarmasını bekliyoruz. Geri kalan işlem yukarıdaki gibi.  KOLAY GELSİİİİİN.

0
0
0
Yorum Yaz