17 09 2008

BİSKÜVİLİ BONBON

Evet biraz da tatlı değil mi ama? Bu bonbonlarla tanışalı 20 yıldan fazla oldu. Annemin yıllar önce ben ilkokuldayken kermes için yaptığı bonbonlar. Ben evde hindistan cevizi bulamayınca pasta süsü ile yaptım, ama bunun aslı hindistan cevizi ile süslenir ve tadı da daha güzel olur. Bunun görüntüsü daha güzel ama siz mutlaka hindistan cevizi kullanın derim.

Yıllardır, bellediğim belli başlı tarifler var. Genellikle onları yapar dururum. Çünkü ben bir öğretmen adayıyım ve hala inadımdan bırakmadığım bir sınavım var. Profilde de söylediğim gibi pratik tarifler daha çok işime gelir bu yüzden. Şimdilik bu konuda çok ayrıntıya girmeyeceğim.

Mutfakta iddialıyım, yaptığım her şeyde olduğu gibi. Ancak çeşit konusunda şimdilik bir iddiam yok. Zaman içinde blog büyüdükçe çeşitler de çoğalacak. Eğer bir tarif verdiysem arkasında da dururum. Her tarifi vermem, ancak verdiğim tarif emin olduğum bir tariftir her zaman. Birine tarif vermek, hem de internet üzerinden pek çok kişiye tarif vermek büyük bir sorumluluktur ve ben de bunun bilincindeyim.

Bunları niye anlatıyorum. Pofuduk poğaça tarifinde "olmazsa yüzüme tükürün :)" deme cesaretini gösterdim ve hocam kabul ettiğim bir blogcu beni ilk tarifim konusunda uyardı. Blogun ilk yazısında heyecandan yağı yazmayı unutmuşum. Hemen düzelttim tabii, teşekkür de ederek. Ancak insan, affınıza sığınıyorum "salak değilse" bunun yüzüne tükürülmesi anlamına geldiğini de anlıyor elbette. Eee sen o kadar iddialı konuşursan hak edersin değil mi?


Bundan sonraki tariflerde yazarken çok daha dikkatli olmam gerektiğini öğrendim kendisinden. Blogun ilk yazısıydı o ve ben daha çok yeniyim takdir edersiniz ki. Ben de herkes gibi bir insanım ve benim de herkes gibi hata yapmaya hakkım var. Öğrenmem gerekeni öğrendim, ama pişman değilim. He he he:) Yine de, hem de bundan sonra daha da iddialıyım. Çünkü ben elimi attığım şeyi bırakmam. Hepinize kocaman sevgilerimi gönderiyor ve nihayet tarife geçiyorum:MALZEMELER:

200 gr. petit-beurre bisküvi

1 Su bardağı pudra şekeri

200 gr. margarin

3 çorba kaşığı kakao

3 çorba kaşığı çekilmiş fındık

3 çorba kaşığı hindistan cevizi


YAPILIŞI:

Yağ ile şekeri bir kapta karıştırıp krem haline getiriyoruz. Bu karışıma dövülüp elenmiş bisküvi, kakao, fındık ekleyip yoğuruyoruz. Küçük toplar yapıp, Hindistan cevizi ile kaplayıp buzdolabında soğutuyoruz. Afiyet olsun.

0
0
0
Yorum Yaz