24 09 2008

BAYRAMLIK EV BAKLAVASIArtık bayramlık baklava yapma zamanı geldi bence. Kuru olarak bir hafta rahatlıkla bekleyebilir ve arefe gecesi ıslatırsanız mükemmel olacaktır. Sizlere Teyzoş'umun tarifini veriyorum. Benim bugüne kadar yediğim ev baklavalarının en güzeliydi. Hemen tarife geçiyorum:

MALZEMELER:
5 yumurta
2 su bardağı süt
1 çay bardağı sıvıyağ
1 çay bardağı zeytinyağı
1/2 fincan sirke
Bir tutam tuz
Aldığı kadar un (Kulak memesi kıvamında olacak)
Açmak için nişasta (Yaklaşık 1 kg. alabilirsiniz, biraz artabilir)

İçine 250-300gr. parçalanmış ceviz içi (ben rondodan geçirdim)
Üzerine dökmek için 750 gr. yani 3 paket margarin (sana yada teremyağ güzel oluyor)

ŞERBETİ İÇİN:
7 su bardağı şeker
6 su bardağı su
Yarım limon suyu
Su ve şekeri kaynatıyor ve yarım limon suyunu ocaktan almadan ilave ediyoruz. Biraz da beraber kaynatıyoruz. (Kıvamının olup olmadığını anlamak için bir su bardağı suyun içine bir damla şerbet damlatın. Eğer şerbet suyun içinde dağılmıyorsa kıvamı olmuştur.) Baklava soğuyacak, şerbet kaynak dökülecek.

YAPILIŞI:
Tüm malzemeyi birlikte yoğuruyoruz. Yumurta büyüklüğünde bezeler yapıyoruz. Yarım saat kadar üzerini örterek dinlendirirseniz rahat açılıyor. Hamurları önce tek tek 20 cm. çapında açıp 5’er tanesini yada daha fazlasını (ben en çok 10 derim) aralarına nişasta serpip beraber yada tek tek açabilirsiniz. Ne kadar ince açarsanız o kadar güzel oluyor. Hamuru beraber açtıysanız hamuru birbirinden yavaşça tek tek ayırıp, nişasları elinizden geldiğince silkeleyin. Her yer nişasta olduysa işlem başarılıdır he he he! Oklava yardımıyla tepsinize yayın. Kenarlarında fazlalık kalırsa fazlalığını alıp içine yerleştirin. Eğer hamuru açarken hamur paramparça olursa da derdetmeyin, en alt ve en üst hamur düzgünse kimse onun içinin paramparça olduğunu anlamayacaktır. Sadece parçaları tepsiye eşit dağıtın. Hem tadında da hiçbir değişiklik olmaz. 10-15 katta bir aralarına ceviz serpebileceğiniz gibi, bezelerin sayısının tam yarısına gelince, cevizi tam ortasına da koyabilirsiniz. Tercihinize kalmış. Hamurun tamamını bitirdikten sonra, istediğiniz şekilde kesin. 2 paket (yarım kg.) margarini eritin, erir erimez alın. Dikkat edin yanmasın, devamlı karıştırarak eritin. Sıcak sıcak üzerine dökün. 175 derece fırında üzeri hafif kızarmaya başlayınca ben altına ve üstüne birer boş tepsi daha yerleştirip sık sık kontrol ederek pişirdim. Çok koyu renk olmadan alın, yoksa çok kıtırdayacaktır. Soğuyunca üzerine kaynak şerbeti döküyoruz. Kolay gelsin ve afiyet olsun.

0
0
0
Yorum Yaz